NAMIBIE – magické duny v Sossusvlei   2 komentáře

Sossusvlei a hvězdicovité duny

 Windhoek – hlavní město Namibie o této zemi hodně napoví. Žije tady kolem 250 tis. lidí, ostatní města v Namibii mají méně než 20 tis. obyvatel. Na rozloze 825 418 km2 žije něco málo přes 2 miliony obyvatel, což znamená asi 2,5 ob./km2. Není možné si nevšimnout obrovkého německého vlivu z dob, kdy byla Namibie v německém područí. Dnes je tato pro mě úžasná zem svobodnou republikou a je rájem hlavně pro dobrodružné povahy.

 Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei
 Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei  Namíbie Sossusvlei

Nebudu vás teď zatěžovat zeměpisnými údaji a dějepisem, k tomu máme encyklopedie a odbornou literaturu, chci se s vámi podělit o zážitky a alespoň trošinku té nádhery vám ukázat.

Sossusvlei je jílová proláklina, okolo níž jsou rozdílnými větrnými proudy modelované nejvyšší duny na světě.

Do dun se dostanete jen se 4x4

V dunách to bez 4×4 prostě nedáte

Než jsme se vydali obdivovat až 300m vysoké hory písku, přespali jsme v kempu před vstupem do rezervace.
 Hned mě upoutaly velké barevné sudy – tříděný odpad, tak tomu říkám smysl pro pořádek a tleskám.

Ráno je třeba si malinko přivstat, duny jsou nejzajímavější právě ráno a večer, když je slunce nízko, je to nádherné představení hry světla a stínů.

Citelný rozdíl mezi nočními a denními teplotami mě ráno donutil navrstvit oblečení. Když si pak chcete skutečně vychutnat pohled z vrcholku duny na údolí Tsauchab a na rozlehlou krajinu plnou větrem tvarovaných dun kolem Sossusvlei, musíte hold překonat těch asi 300 výškových metrů. A tak jsem po cestě nahoru zase odvrstvovala.

Odměna za „výstup“ v tekoucím písku je nepopsatelná.  Nebyli jsme sami, kdo se na stejnou dunu vydal, poklábosíte, odpočinete a vydáte se zpět. Alespoň tak to všichni dělali. Jappie se šibalsky usmál „něco Ti ukážu, poběž za mnou“ a tím nejprudším místem jsme běželi pískem dolů. Ještě teď cítím ten úžasný pohyb tekoucího písku pod nohama.

Namibijská poušť dokáže tak krásně čarovat ...

Namibijská poušť dokáže tak krásně čarovat …

P.S. Kdo tu krade. Před cestou jsem si koupila fakt parádní pohodlné, kožené sandály. Ráno vstanu, obuju první, protřu oči, kde je druhý sandál? Pár metrů ode mě drží mladý šakal v tlamě moji druhou botu. Popadnu klacek a honím ho po poušti, jsou to přece moje nejlepší boty na příští dva měsíce! Byl rychlejší.

Tady je typ na poznání….

VIDEO

Tohle speciálka pro fotografy a filmaře…

Reklamy

Posted 19.9.2008 by Jitka Fialová in Magické duny, Sossusvlei

Tagged with , , ,

2 responses to “NAMIBIE – magické duny v Sossusvlei

Subscribe to comments with RSS.

  1. Ahoj. Vidim, ze si tiez zazila to krasne dobrodruzstvo, ktore ti poskytla pust Namib. Som tiez jednou z tych stastnych, ktori mali moznost vidiet zrovna aj tieto zlate pieskove haldy 🙂 Mozes si pozriet aj moj album aj ked prave v tom albume mam len zlomok zo vsetkych fotiek z Namibie.. Dufam, ze si taktiez skusila aj turu po dunach. Je to vazne skvely pocit 🙂
    P.S.: Mas pravdu, najlepsie je vidiet tu paradu hned zrana. Co vsak je na tom najzaujimavejsie je, ked dunu osvetli len z jednej strany.. druha strana ma potom uplne iny odtian ako ta opacna 🙂

    • Ahoj Emo, diky za komentar. Mrkla jsem na Tve fotky a vidim, ze cestovani je take Tvou vasni. Me se stalo osudnym a zustala jsem v Jihoafricke republice jako tour operator. Nasla jsem v jizni Africe tolik neuveritelnych koutu a uzasnych mist. Vidim, ze jsi byla i v Dracich horach, odkud jsme se minuly tyden vratili. Po sesti tydnech putovani Mozambikem, Zimbabwe, Zambii a JAR trochu odpocinu a pridam neco na blog i webovky.
      Preji Tobe i Tvym blizkym krasne dny a same skvele zazitky. Jitka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: